úterý 2. února 2016

Island za pět dní / Iceland in five days

Můj manžel dostal k Vánocům netradičního ježíška - letenky na Island.
Vzhledem k tomu, že máme dvě malé děti (v době cesty 4,5 a 1,5 roku), plánovala jsem délku dovolené s ohledem na hlídaní (možnosti babiček a schopnosti zvládnout nějakou dobu bez nás). Zvolila jsem dovolenou dlouhou 5 dní.

My husband got a very special Christmas surprise - fly tickets to Iceland. 
Because we have two small kids (in time of flight four and a half and one and a half year old girls), I planned the length of a holiday with respect to time schedule of our grandparents (yes, really :-) ) and the ability of our little darlings to stay some time without their beloved parents.

Byl velmi překvapený a přesně jak jsem předpokládala, ihned začal plánovat cestu den po dni. Vybral destinace, vybral auto, které jsme na cestu potřebovali, na booking com rezervoval ubytování, koupili jsme si lístky na pozorování velryb. A to všechno jsme stihli do Silvestra.

He was really surprised! And as I suspected, almost immediately he began to organize the journey day after day in detail. In next few days we had it all - a car suitable for our plans, an accomodation already booked on the booking.com, tickets for whales watching booked and payed of course. These all things before the New Year Day :-).

Pomocí google maps jsme zjistili délku (km i čas) jednotlivých úseků cesty a vybrali zajímavosti, které chceme vidět a které také stihneme vidět.

With the huge help of the Google maps we found out the length (km and time) of individual parts of the journey. With these information we have chosen points of interest we really want to see and we will be able to see due to time schedule.

Tento záznam je jednak pro moji potřebu - uchovat si vzpomínky i jinak než v Project Life albu a v cestovním deníku. Možná ale také pomůže někomu, kdo moc touží navštívit Island a nemá dostatek času na dlouhý pobyt.

This note is written for my needs - to save our memories different way than at the Project Life album and in the travel diary. I hope that it also hepls someone who really wants to visit Iceland but has not enough time to plan long holiday there.

Next:
Popis cesty, fotky
Informace o ubytování, půjčení auta
Oblečení, vybavení

Žádné komentáře:

Okomentovat